Maddi dünya bir hapishane- Material world is a prison house

***English text is included below***

A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada’dan alıntılanmıştır.

Cezaevinde, birinci-sınıf bir hapishanenin çok iyi olduğunu düşünüyorsanız, unutulmamalıdır ki, o bir hapishane. Bağımsızlığınız azalmıştır. Demek ki gerçekten birinci-sınıf hapishane olduğunu sanabilirsiniz… Politikacılar, onlara birinci sınıf cezaevi verilir. Bu politikacinın temelli orada kalmak istediği anlamına mı gelir? Neden dışarı gelmek istiyorlar? Öyleyse benzer şekilde, burada bu maddi dünya da sadece vicitra, çesitlilik. Biz,  “Bu birinci sınıf. Bu ikinci sınıf. Bu ucuncu sınıf.” diyoruz. Sadece çesitlilik. Gerçekte hepsi üçüncü sınıf. Birinci sınıf, ikinci sınıf yok. Gunair vicitrah. Tıpkı bir rengi sevmeniz gibi. Bazılari kırmızı rengi sever, bazıları mavi rengi sever, bazen de sarı rengi ve tamo-guna mavi renktedir, ve rajo-guna kirmizi renktedir. O yüzden şu ya da bu rengi sevebilirsiniz—unutulmamalıdır ki, bu maddi renktir.

Öyleyse maddi varlığın tüm bu renkli yaşamından kurtulmalısınız ve arınmalısınız. Peki nasıl arınabilirsiniz? Bu da Bhagavad-gita’da verilir… Sa gunan samatityaitan brahma-bhuyaya kalpate. Gunan. Burada denir ki, gunair vicitrah: “Maddi doğanın hallerinin bu renkli karışımıyla, bir sürü çeşitlilik, doğanın hallerinin çeşitlilikleri var.”

mam ca yo vyabhicarena
bhakti-yogena sevate
sa gunan samatityaitan
brahma-bhuyaya kalpate

brahma-bhutah prasannatma
na socati na kanksati
samah sarvesu bhutesu
mad-bhaktim labhate param

Öyleyse sattva-guna platformuna gelin. Sattva-guna değil–brahma-bhuta, aşkın, ruhsal platform. Bu brahma-bhuta ya gelin; o zaman hayatınız başarılı olacak. 

 Quoted from A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

In the prison house, if you think a first-class prison is very nice, but after all, it is prison house. Your independence is cut down. So you may think that if it is actually first-class prison… Politicians, they are given first-class classification of prison house. Does it mean the politician want to remain there for good? Why they want to come out? So similarly, here in this material world it is simply vicitra, varieties. We call, “This is first class. This is second class. This is third class.” İt is simply varieties. Actually, it is all third class. There is no first class, second class. Gunair vicitrah. Just like you like some color. Somebody likes red color, somebody likes blue color, sometimes yellow color. But after all, it is color, you like this or that. Similarly, sattva-guna is yellow color, and tamo-guna is blue color, and rajo-guna is red color. So you may like this color or that color–after all, it is material color. So you should become free from all this colorful life of material existence and you become pure. But how you can become pure? That is also given in the Bhagavad… Sa gunan samatityaitan brahma-bhuyaya kalpate. Gunan. Here it is said, gunair vicitrah: “By the colorful mixture of these modes of material nature, there are so many varieties, varieties of the modes of nature.” But if you want to be out of this colorful material life and you realize yourself, aham brahmasmi, “I am Brahman, and I am the same quality as God,” then you have to engage yourself in devotional service.

mam ca yo ‘vyabhicarena
bhakti-yogena sevate
sa gunan samatityaitan
brahma-bhuyaya kalpate

brahma-bhutah prasannatma
na socati na kanksati
samah sarvesu bhutesu
mad-bhaktim labhate param

So try to come to the platform of sattva-guna. Not sattva-guna–brahma-bhuta, transcendental, spiritual platform. Come to this brahma-bhuta; then your life will be successful. 

Advertisements

One thought on “Maddi dünya bir hapishane- Material world is a prison house

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s