Tehlikeli bir yerde köpek yarışı-A dog race in a dangerous place

Bu dünya liderleri kitaplarımı okuyup, bu Vedik kültürünü kabul edene kadar, ne çeşit bir medeniyetleri olacak? Köpek yarışı. At yarışı. Onlar bunu istiyor. Sıçan yarışı. Hepsi bu. Onların uygarlığı bir yarış. Köpek yarışı. At yarışı. Sıçan yarışı. İlahi Lütuf A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

Srila Prabhupada: Bu dünya liderleri kitaplarımı okuyup, bu Vedik kültürünü kabul edene kadar, ne çeşit bir medeniyetleri olacak? Köpek yarışı. At yarışı. Onlar bunu istiyor. Sıçan yarışı. Hepsi bu. Onların uygarlığı bir yarış. Köpek yarışı. At yarışı. Sıçan yarışı. Vatandaşlar ruhun bu büyük bilimine dair hiçbirşey bilmiyorlar. Modern uygarlık insanların yalnızca yaramaz kimseler, hayvanlar olması anlamına geliyor. Tabi ki, kelimenin tam anlamıyla onların ki bir otomobil yarışı. Sıradan köpek yarışının ötesinde bir otomobil yarışına ilerlediler. Ama köpek gibi biri dört ayak üzerinde değilde dört tekerlek üzerinde koşuyorsa, bu onun bir köpek olmadığı anlamına mı gelir? Aynı yarış. Aynı yarış- ister dört ayak üzerinde ister dört tekerlek üzerinde koşmak olsun. Yarış aynı ve köpek aynı.

Öyleyse bu uygarlık yüceltilmiş bir köpek yarışı. Modern insan bilmiyor ki, “ Etrafta bir arabada yarışmakla gurur duyabilirim ama hayatımın yaşamını anlamadıktan sonra bir değeri var mı?” Hmm? Dolayısıyla bu sürüp gidiyor. Köpek yarışı için büyük, büyük bir otoban—modern uygarlık bu.

Ve yaramaz yogiler ve svamiler kendi Vedik kültürü yorumunu sunduğu zaman şöyle bir şey diyorlar, “Bu transendental meditasyonla köpek yarışınızı çok iyi tutacaksınız.” Gerçekte, bu yogiler ve svamiler bu maddeci uygarlıkt tarafından sersemletilmiş. “Oh, çok hoş Bu çok hoş.” Hepsi bu. Bhagavad-gita’da Krişna bunun gibi şahsiyetleri tanımlar. Mohitam nabhijanati mam ebhyah param avyayam: “ Maddi doğanın hallerince sersemlemiş olan, budalalar ve alçaklar,  hallerin üzerinde ve bitip tükenmeyen Beni tanımıyor.” Modern dünya böyle mudhalar, alçaklarla dolu. Öyleyse, tekrardan, tek umut sizin mümkün olduğunca benim kitaplarımı dağıtmanız.Londra’da köpek yarışı için büyük bir stadyum var. Bunu biliyor musunuz? Birçok insan köpek yarışını görmeye gidiyor.

Öğrenci: Amerika’da da köpek yarışı çok tutuluyor. Burada Denver’da insanlar gitmeye bayılıyor.

Srila Prabhupada: Köpek yarışına mı? [Gülüşme.]

Öğrenci: Srila Prabhupada, biz de oraya gittik, sizin kitaplarınızı dağıtmaya.

Srila Prabhupada: Avusturalya’da  – Sidney’de de- ah, köpek yarışına çok düşkünler. Çoğu adam köpeklerini yarışa götürüyor.

Öğrenci: İyi kumar tedarik ediyor.

Srila Prabhupada: Ve Avrupa’da da, aristokrat olmak demek bir sürü at ve bir sürü köpek beslemek demek. Bu aristokrasi. Aristokratlar atlara biner ve köpeklerini alarak ormana gider ve bazı masum kuşları öldürür. Bu onların kahramanca etkinlik alanı.  [Bir öğrenciye:] Fransa’da görmeye gittiğimiz yeri hatırlıyor musun?

Öğrenci: Evet. Holde aristokratların kuşları ve tilkileri öldürdüğü bir sürü resimleri vardı. Bu büyük kişiliklerin ve onların kahramanca eylemlerinin anısını kutlayan resimler.

Srila Prabhupada: Paris’te Napolyon’un kocaman bir heykelini gördük. Ve Napolyo’nun şişinmesini anımsadık, “ Ben Fransayım.”  Fransa hala orada ama Napolyon yok. [Gülüşme.] Napolyon bitti. Hitler bitti. Gandhi bitti.

Öğrenci: Srila Prabhupada, Napolyo’nun o heykelini gördüğümüz aynı yerde, önceden başka bir heykel, Louis XIV lerden birinin ki vardı. Napolyon onu indirtti ve onu kendi heykeliyle değiştirdi.

Srila Prabhupada: Ve birgün başka biri gelecek ve Napolyo’nun heykelini değiştirecek. Mesela, Krachi’de Gandhi’nin heykelini indirdiler.Bu maddi dünyada ki hiçbirşey kalmayacak. O yüzden daima Hare Krishna’yı söyleyin. Burası çok tehlikeli biryer. Padam padam yad vipadam: Burası her adımında tehlike olan bir yer. Şu an, örneğin, biz çok güzel bir parkta yürüyoruz ama her an bir devrim olabilir ve tüm şey değişebilir. Tüm şey tıpkı şu an Hindistan’da olduğu gibi ateşe benzeyebilir. Öyleyse bu maddi dünyada şunu hatırlamalıyız, padam padam yad vipadam: Her adımda tehlike var.Bu yüzden, buraya olan bağlılığınızdan vazgeçin. Asıl zeka bu. Ve hala modern eğitim sistemi insanları maya-sukhaya içerisine saptırıyor: geçici mutluluklar için parlak planlar yapıyor. Hepsi bu. Hayvanlar mezhabalarda çok rahat bakılıyorsa, bunun ne anlamı var?

Öğrenci: Hiç anlamı yok. Katledilecekler.

Srila Prabhupada: Hayvanların hepsinin katledileceği kesin. Öyleyse diyelim ki, hayvanlar şunu ayarlayabilselerdi bile “ Peki, katledilmeden önce , çok rahat yaşayalım,” bu çok iyi bir zeka mı olur du? Zeka sorgulamaktan ibarettir, “Neden katledilmeliyiz? Bu işe nasıl son vermeli?” Bu zekadır. Mezbahaları nasıl tanımlarsınız? Mezbaha ne demek?

Öğrenci: Mezbaha hayvanların  gaddarca öldürülmeye yollandığı bir yer.

Srila Prabhupada: Evet. Bir mezbaha da  bir çok hayvan öldürülmek üzere kasten bir araya getirilir. Dolayısıyla tüm bu maddi dünya bir mezbaha. Ve ihtiyaç olduğu zaman çoğu iki-bacaklı hayvanlar bir savaşta biaraya getirilip öldürülecek.Bu yer bir mezbaha. Ve yine de budala iki-bacaklı hayvan düşünüyor ki, “Ben çok rahat vaziyetteyim.” Unutuyor ki, “ Katledileceğim.” Mrtyu-samsara-sagarat: “ Burası bir katliam okyanusu.” Bhagavad-gita’da Lord Krişna doğrular– mrtyu-samsara-sagarat. Bu yer bir mezbaha. Ama insanlar evi olarak kabul ediyor. Bu maddi dünyanın bir diğer adı da mrtyu-loka dır. Mrtyu-loka – “ ölüm yeri.” Ama hala, çok rahat bir yer olarak kabul ediyorlar. Onların zekası şu: bir mezbahayı çok hoş biryer olarak kabul etmek. Katledilecek olan bu hayvanlara bu şeyleri göstediğiniz zaman, nasıl karşılık verirler?

Öğrenci: Şey, Srila Prabhupada, sadece birkaç gün önce New York’da bir yıldırım yolcu uçağını vurdu ve büyük bir otobanın üzerine çarpmasına yol açtı. Hayatlarını kaybetmişcesine can çekişen yüzlerce bağıran insanla dehşet, korku dolu bir sahne. Ondan sonra, Denver’da sizin kitaplarınızı dağıtıyordum ve “ New York kazası ne n’oldu? Herhangi birimiz her an ölebilirdik gibi göründü, biliyorsunuz?” diye bahsediyordum.

Ama terminalde ki çoğu insan rahat sandalyelerinden yukarı bakıp, “ Oh, önümde tüm bir yaşam var benim.” dedi. Böyle şeyler. “ Ben sadece tüm dikkatimi ilerlemeye adıyorum. Ben hayatımdan bu tarz olumsuz düşünceye olan düşkünlüğe başlayamayacak kadar fazla zevk alıyorum”

Srila Prabhupada: Oh. İşte bakın. Mezbaha. Ama yine de, her nasılsa insanlar mezbahada gerçek, kalıcı rahatı bulmayı umuyor.

Öğrenci: Srila Prabhupada, geçen gün Los Angeles’ta ki konuşmanızda dediniz ki bir sürü öldürülen insanla, büyük bir savaş çıktığında bunun Yüce Olan tarafından ayarlandığını söylediniz. Kurukşetra şavaşında olduğu gibi.

Srila Prabhupada: Evet. Krişna bu gerçeği Arjuna’ya ifade eder. “Büyük bir saldırı çıkararak krallığını gasp etmeye çalıştıkları halde aile üyelerine karşı yoğun bir sevgi duyuyorsun. Sen oldukça asilce aile üyelerini öldürmeyi arzulamadığını düşünüyorsun.Ama zaten karara bağlanmış. Burada öldürülmeliler. Ben onları getirdim. Sen onları öldürebilirsin ya da öldürmeyebilirsin – onlar öldürülecek. Bu Benim planım. İstersen, savaşta galip olmuş olduğun itibarını alabilirsin.”Ve modern mücadele de aynı çeşit bir düzenlemedir. Her şey önceden ayarlanmıştır. Savaş birçok iki-bacaklı hayvanı bir araya getirmek ve onları öldürmek demektir. Bitti. Ve bu zaman zaman oluyor. Öldürmek için bir Napolyon gönderiliyor. Ya da öldürmek için bir Hitler gönderiliyor. Hindistan’da öldürmek için Lordun Kendisi gelir. Lord Ramacandra, Ravana’nın öldürülmesi için geldi ve Lord Krişna, Kauravaların öldürülmesi için geldi.

Öğrenci: Ama Srila Prabhupada, bu büyük savaşlarda Lord’un adanmışları da öldürülmedi mi? Kurukşetra savaşı sırasında bile, doğru değil mi?

Srila Prabhupada: Kurukşetra savaşında, Pandava kardeşlerin beşi de kurtuldu. Savaş sona erdiğinde, beş kardeşin hepsi kaldı. Öyleyse savaş çıktığında  tüm adanmışlar kurtulacak değil ama çoğunlukla kurtulurlar. Ve daha da önemlisi, Krişna şunu garanti eder,  

janma karma ca me divyam
evam yo vetti tattvatah
tyaktva deham punar janma
naiti mam eti so ‘rjuna

“ Bu bedeni bırakmakla,  Benim gelişimin ve faaliyetlerimin aşkın doğasını bilenler asla bu sefil ve geçici maddi dünyaya geri dönmezler. Daha doğrusu Bana eve geri dönerler.”

Until these world leaders read my books and take to this Vedic culture, what kind of civilization will they have? Dog race. Horse race. They want this. Rat race. That’s all. Their civilization is a race. Dog race. Horse race. Rat race. His Divine Grace A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

Srila Prabhupada: Until these world leaders read my books and take to this Vedic culture, what kind of civilization will they have? Dog race. Horse race. They want this. Rat race. That’s all. Their civilization is a race. Dog race. Horse race. Rat race. The citizens do not know anything about this great science of the soul. Modern civilization means that people are simply becoming rascals, animals. Of course, strictly speaking, theirs is a motor race. They have advanced beyond the common dog race to a motor race. But if a doggish person is running not on four legs but on four wheels, does that mean he is not a dog? It is the same race. The same race–whether by running on four legs or on four wheels. The race is the same, and the dog is the same.

So this civilization is a glorified dog race. Modern man does not know, “I may feel proud of racing around in a car, but is there any value if I do not understand the meaning of my life?” Hmm? So this is going on. A big, big highway for dog racing–that is modern civilization.

And when rascal yogis and swamis present their version of the Vedic culture, they say something like, “By this transcendental meditation you will keep your dog race very nice.” In reality, these yogis and swamis are bewildered by this materialistic civilization. “Oh, very nice. It is very nice.” That’s all. In Bhagavad-gita Krishna describes such personalities. Mohitam nabhijanati mam ebhyah param avyayam: “Bewildered by the modes of material nature, fools and rascals do not know Me, who am above the modes and inexhaustible.” The modern world is filled with such mudhas, rascals. So, again, the only hope is that you distribute my books as much as possible.

In London there is a big stadium for dog racing. Do you know that? Many people go to see the dogs race.

Disciple: In America dog racing is very popular, as well. Here in Denver, people love to go.

Srila Prabhupada: To the dog race? [Laughter.]

Disciple: We’ve gone there, too, Srila Prabhupada, to distribute your books.

Srila Prabhupada: In Australia, also–Sydney–oh, they are very fond of dog racing. Many men take their big dogs for racing.

Disciple: It makes for good gambling.

Srila Prabhupada: And in Europe, being aristocratic means keeping many horses and many dogs. That is aristocracy. The aristocrats ride on horses, and taking their dogs, they go to the forest and kill some innocent birds. This is the extent of their heroic activities. [To a Disciple:] Do you remember that palace we went to see in France?

Disciple: Yes. In the hallway they had many pictures of aristocrats killing birds and foxes. Pictures to memorialize these great personalities and their heroic activities.

Srila Prabhupada: In Paris we saw a huge statue of Napoleon. And we recalled Napoleon’s boast, “I am France.” France is still there, but there is no Napoleon. [Laughter.] Napoleon, finished. Hitler, finished. Gandhi, finished.

Disciple: Srila Prabhupada, in the same place where we saw that statue of Napoleon, formerly there had been another statue, one of Louis XIV. Napoleon pulled that one down and replaced it with his own statue.

Srila Prabhupada: And some day someone else will come and replace Napoleon’s statue. For instance, in Karachi they have pulled Gandhi’s statue down.

Nothing in this material world will stay. So always chant Hare Krishna. This is a very dangerous place. Padam padam yad vipadam: This is a place where at every step there is danger. Right now, for example, we are walking in a very nice park, but at any moment there may be a revolution and the whole thing may change. The whole thing may become like fire, just as it has now become in India. So we should remember that here in this material world, padam padam yad vipadam: At every step there is danger.

Therefore, give up your attachment for this place. That is real intelligence. And yet the modern educational system is misleading people into maya-sukhaya: making gorgeous plans for temporary happiness. That’s all. If in the slaughterhouse the animals are kept very comfortably, what is the meaning of it?

Disciple: No meaning. They’ll still be slaughtered.

Srila Prabhupada: It is sure that all the animals will be slaughtered. So even if, let us say, the animals could arrange that “All right, before being slaughtered, let us live very comfortably,” would that be very good intelligence? Intelligence consists in inquiring, “Why must we be slaughtered? How to stop this business?” That is intelligence. How do you define slaughterhouse? What does slaughterhouse mean?

Disciple: A slaughterhouse is a place where many animals are sent to be killed brutally.

Srila Prabhupada: Yes. In a slaughterhouse, many animals are brought together expressly to be killed. So this whole material world is a slaughterhouse. And when there is need, many two-legged animals will be brought together into a war and killed.

This place is a slaughterhouse. And yet the foolish two-legged animal is thinking, “I am now very comfortably situated.” He forgets, “I am going to be slaughtered.” Mrtyu-samsara-sagarat: “This place is an ocean of slaughter.” In Bhagavad-gita Lord Krishna confirms it–mrtyu-samsara-sagarat. This place is a slaughterhouse. But people are accepting it as their home. Another name for this material world is mrtyu-loka. Mrtyu-loka–“the place of death.” But still, they are taking it as a very comfortable place. This is their intelligence: accepting a slaughterhouse as a very nice place. When you point these things out to these animals who are going to be slaughtered, how do they respond?

Disciple: Well, Srila Prabhupada, just a few days ago, in New York, a lightning bolt struck an airliner and sent it crashing down onto a big highway. A ghastly, horrifying scene, with hundreds of people screaming in agony as they lost their lives. After that, I was passing out your books at the Denver airport and mentioning, “How about that New York crash? Seems any of us could die at any moment, you know?”

But most people in the terminal looked up from their cushy chairs and said, “Oh, I’ve got my whole life in front of me.” Things like that. “I’m just devoting my attention to getting ahead. I’m enjoying my life far too much to start indulging in that kind of negative thinking.”

Srila Prabhupada: Oh. Just see. Slaughterhouse. But still, somehow people hope to find real, lasting comfort within the slaughterhouse.

Disciple: Srila Prabhupada, in your lecture the other day in Los Angeles, you said that when a great war happens, with many people killed, it has been arranged by the Supreme. As in the battle of Kuruksetra.

Srila Prabhupada: Yes. Krishna states that fact to Arjuna. “You are feeling intense affection for your family members, even though they are trying to usurp your kingdom by mounting a massive attack. You are thinking, very nobly, that you do not wish to kill your family members.

But it is already settled. They must be killed here. I have brought them. You may kill them or not kill them–they will be killed. That is My plan. If you want, you may take credit that you have been victorious in the battle.”

And modern warfare is the same kind of arrangement. It is all prearranged. War means bringing many two-legged animals together and killing them. Finished. And that is happening every so often. A Napoleon is being sent for killing. Or a Hitler is being sent for killing. In India, the Lord Himself comes for killing. Lord Ramacandra came for killing Ravana, and Lord Krishna came for killing the Kauravas.

Disciple: But, Srila Prabhupada, in these big wars aren’t the Lord’s devotees killed, also?

Wasn’t that true even during the battle of Kuruksetra?

Srila Prabhupada: Well, during the battle of Kuruksetra, all five Pandava brothers were saved. When the battle was over, all five brothers remained. So when there is a war, it is not that all the devotees are saved, but mostly they are saved. And more importantly, Krishna assures,

janma karma ca me divyam
evam yo vetti tattvatah
tyaktva deham punar janma
naiti mam eti so ‘rjuna

“Upon giving up this body, those who know the transcendental nature of My advent and activities never return to this miserable and temporary material world. Rather, they come back home to Me.”

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s