Aşkın bilgi okyanusuna gelin-Come to the boat of transendental knowledge

krsna-n-gopis-edited.JPG 

“Tüm günahkarların en günahkarı dahi bile olsanız, aşkın bilgi teknesine yerleştiğinizde ıstırap okyanusunu geçebileceksiniz.” 

Bhagavad Gita 4.36

 A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupa’da Açıklaması 

Kişinin Krsna’yla olan ilişkisindeki yapısal konumununun doğru kavrayışı öylesine güzeldir ki kişiyi cahillik okyanusunda süre gelen varolma mücadelesinden hemen çıkartır. Bu maddi dünya bazen cahillik okyanusu ve bazen de cayır cayır yanan bir orman olarak kabul edilir. Buna karşın, kişi ne kadar usta bir yüzücü olursa olsun okyanusta ki varolma mücadelesi çok çetindir. Bir kişi öne çıkıp çabalayan yüzücüyü okyanustan çıkarırsa, o en büyük kurtarıcıdır. Tanrının Yüce Şahsiyetinden alınan mükemmel bilgi kurtuluş yoludur. Krişna bilincinin teknesi çok basit ama aynı zamanda en yücedir.“Even if you are considered to be the most sinful of all sinners, when you are situated in the boat of transcendental knowledge you will be able to cross over the ocean of miseries.” 

Bhagavad Gita 4.36 

Purport by His Divine Grace A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada Proper understanding of one’s constitutional position in relationship to Krsna is so nice that it can at once lift one from the struggle for existence which goes on in the ocean of nescience. This material world is sometimes regarded as an ocean of nescience and sometimes as a blazing forest. In the ocean, however expert a swimmer one may be, the struggle for existence is very severe. If someone comes forward and lifts the struggling swimmer from the ocean, he is the greatest savior. Perfect knowledge, received from the Supreme Personality of Godhead, is the path of liberation. The boat of Krsna consciousness is very simple, but at the same time the most sublime.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s