Hare Krişna’yı Söyle ve Mutlu Ol-Chant Hare Krishna and Be Happy

***For English click “Read the rest of this entry”***

chant_rathayatrakirtan1.jpg 

Hare Krişna ruh arkadaşlarım! Haftasonu ruhsal olarak çoşkun geçti çünkü Maha Mantranın sesi, büyük potansiyelde bir gençliğin Hare Krişna mantrasını alıp bizimle birlikte söylediği çok hoş, iyi organize edilmiş bir gençlik festivalinde yankılandı. Ruhsal ses titreşimi birkez daha birçok ruha dokundu ve bazılarının Hare Krişna mantrası, hayatın anlamı ve Prabhupada’nın kitaplarını sorguladığı gençliği uyandırdı.  

Prabhupada:Eğer bu aşkın sesleri aralıksız olarak titreştirirseniz, kulaklarının içine işleyecek ve kalplerine girecektir, ve o zaman Krişna’ya karşı doğal çekimleri yeniden canlanacaktır. Öyleyse isteksiz ve talihsiz kişilerin geçici bahaneleri için üzülmeyin, siz sadece Sankirtana, Prasadam ve yazınları dağıtma yönünde programımızı devam ettirin ve etkisi görülecektir.

🙂 HARE KRSNA HARE KRSNA KRSNA KRSNA HARE HARE
HARE RAMA HARE RAMA RAMA RAMA HARE HARE 🙂

 Hare Krishna soul friends!  The weekend was spiritually ecstatic because the sound of the Maha Mantra resonated in a very nice, well organized youth festival where the great potential of youth took the Hare Krsna mantra and chanted with us. The spritiual sound vibration once again touched many souls and awakened the youth, leading some to inquire more about the Hare Krsna Maha Mantra, meaning of life and Prabhupada’s books. 

Prabhupada: If you vibrate these transcendental sounds everywhere continually, it will pierce their ears and enter their hearts, and then their natural attraction for Krsna will be revived. So do not care for the temporary excuses of the unwilling and unfortunate persons, you simply carry our program forward distributing Sankirtana, Prasadam and literatures and the effect will take place.

🙂 HARE KRSNA HARE KRSNA KRSNA KRSNA HARE HARE
HARE RAMA HARE RAMA RAMA RAMA HARE HARE 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s