Hayat anlamını bilene basit – Life is simple to who knows the meaning of it

***Please click “Read the rest of this entry” at the bottom*** 

Hare Krişna! Paylastigimiz felsefe çok derin ve incelikli ama Prabhupada’nın adanmışlık ve entellektüel lütfuyla oldukça anlaşılır. Ne zaman şu soruları kendimize soracağız: Yaşam nedir? Neden buradayız? Hayatta ki amacım ne? Tanrı kim? Ne zaman yaşamlarımızı değiştireceğiz? Belki o gün bugündür? Karmaşıklaşan hayatımızda durup kendimize hayat için vakit ayıralım. Bu soruların cevaplarını Prabhupada’dan duyabilirsiniz.  

meditating-in-a-pasture.jpg

Prabhupada: Felsefe karmaşık hale gelmez; yaşam şekli – yalınlıktan karışıklığa doğru-  karmaşıklaşıyor . Aksi halde her şey orada. Tıpkı doğanın kanuna göre  gün doğumunun karmaşık olmaması gibi. Süreç aynı. Öyleyse güneşin altında bir şeyleri karmaşıklaştırıyoruz. Dolayısıyla eğer yaşamın ne olduğunu bilirsek o zaman karmaşa yok. Ama onlar bilmiyorlar. Özellikle modern eğitim, onlar bir şeyleri daha da karmaşıklaştırıyorlar. Bu yüzden sözde felsefe karmaşık hale geliyor.

Hare Krishna! The philosophy we are sharing is deep and subtle but by Prabhupada’s devotional and intellectual grace it’s simple though. When will I ask ourselves those questions: What is life? Why are we here? What’s my purpose in life? Who is God? When will we change our lives? Maybe that day is today? Let’s cease in our lives that are becoming complicated to take our time for life. We can hear the answers to those questions from Prabhupada. Prabhupada: Philosophy does not become complicated; the mode of living becoming complicated—from simplicity to complication. Otherwise everything is there. Just like by nature’s law, the sunrise is not complicated. It is the same process (indistinct). So we are making complicated things underneath the sun. So if we know what is life, then there is no complication. But they do not know. Especially the modern education, they are making things more and more complicated. Therefore the so-called philosophy is becoming complicated.

Advertisements

One thought on “Hayat anlamını bilene basit – Life is simple to who knows the meaning of it

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s