Dharma nedir? – What is dharma?

İlahi Lütuf A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada – “Krishna Bilincine Yükseliş”, Bölüm Altı “Krişna Bilincine Başlamak” 

“… Çoğu  zaman dharma sözcüğü din anlamına gelecek şekilde çevrilir, fakat dharmayı bir din olarak algılamak sözcüğü yanlış anlamaktır. Genel kullanımıyla, din kelimesi belli bir tip inancı kasteder. Dharma kelimesi ise etmez. Dharma canlı varlığın doğal uğraşına işaret eder. Örneğin, nerede ateş varsa orda ısı ve ışık vardır, öyleyse ısı ve ışığın ateşin dharması olduğu söylenebilir. Ateş dharmasını değiştiremez. Aynı şekilde, akışkanlık suyun içsel özelliğidir ve bu nitelik değiştirilemez. Eğer değişirse, daha fazla su olarak düşünülemez. Bireysel ruhun dharması asla değiştirilemez ve bu dharma Yüce Lord’a hizmet sunmanın mesleki uğraşıdır. İnançlar ve din değiştirilebilir. Bugün bir Hindu olabilirim ama yarın bir Hristiyan ya da Müslüman olabilirim. Bu şekilde inançlar değiştirilebilir ama dharma doğal bir düzendir, doğal bir uğraş ya da bağlantı…”

His Divine Grace teaches us in his “Elevation to Krsna Consciousness”,  Chapter Six – “Taking to Krsna Consciousness”“…Often the word dharma is translated to mean religion, but to conceive of dharma as a religion is to misconceive the word. In general usage, the word religion refers to a particular type of faith. The word dharma does not. Dharma indicates the natural occupation of the living entity. For example, wherever there is fire, there is heat and light, so it may be said that heat and light are the dharma of fire. Fire cannot change its dharma. In the same way, liquidity is an intrinsic quality of water, and this quality cannot be changed. If it is, it can no longer be considered water. The dharma of the individual soul can never be changed, and that dharma is the occupational duty of rendering service unto the Supreme Lord. Faiths and religions can be changed. Today I may be a Hindu, but tomorrow I may become a Christian or Moslem. In this way faiths can be changed, but dharma is a natural sequence, a natural occupation or connection…” 

Advertisements

One thought on “Dharma nedir? – What is dharma?

  1. Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a weblog website? The account aided me a appropriate deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear idea

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s